Öğrenme Güçlüğü2018-10-12T10:28:42+03:00

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğü, çocukların zekâ seviyelerinin normal olmasına rağmen okuma, yazı yazma, matematik işlemleri, motor koordinasyonu, dil ve dilin kullanımı gibi alanlarda zorlanmasına neden olan, nörolojik bir bozukluktur. Öğrenme güçlüğü bir hastalık değildir ve bu yüzden ilaçla tedavisi mümkün değildir. Öğrenme zorluğu çeken çocuklar, normal okullarında eğitimlerine devam ederken PDR merkezimizde özel bir eğitime alınır. Eğitimde çocukların görsel, işitsel, dokunma, motor koordinasyon becerilerin geliştirilmesi, dikkat ve belleğin artırılması amaçlanır. Çocuğun dinleme, konuşma ve dil becerilerinin geliştirilmesi üzerinde durulur.

Öğrenme güçlüğü genellikle ilkokul çağındaki çocuklarda tespit edilir ve araştırmalar bu dönemde öğrenme güçlüğü tespit edilmiş ve özel eğitim almış çocukların eğitim yaşantılarında sorunların yüksek ölçüde ortadan kalktığını göstermektedir.

Öğrenme Güçlüğünün Türleri Nelerdir?

Öğrenme güçlüğü genel bir terimdir çeşitli türleri bulunmaktadır. Çocuklar bu türlerden sadece birisi ya da birden fazlasına sahip olabilirler. Aldıkları eğitim çocuğunuzun sahip olduğu öğrenme güçlüğü türlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Disleksi: Çocuğunuzun okumada zorluk çektiğini gösteren öğrenme zorluğu türüdür. Disleksi olan çocuklar genellikle okurken harf atlar, hecelemede ve aynı satırı okumada zorluk çeker, okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırırlar.

Disgrafi: Çocuğunuzun yazı yazmada zorluk çektiğini gösteren öğrenme zorluğu türüdür. Disgrafi olan çocuklar genellikle görsel ve işitsel algı problemleri yaşamaktadırlar ve buna bağlı olarak kelimeleri eksik, ters ya da yanlış yazarlar.

Diskalkuli: Çocuğunuzun aritmetik işlemler ve sayılarla ilgili zorluk çektiğini gösteren öğrenme zorluğu türüdür. Diskalkulik çocuklar genellikle matematik becerilerinde zorlanır, sayı ezberlemede, hesap yapmada, basit işlemlerde zorluk çekerler, basit geometrik şekilleri çizmede ve tanımlamada sıkıntı yaşarlar.

Dispraksi: Çocuğunuzun motor koordinasyonla ilgili zorlukları olduğunu gösteren öğrenme zorluğu türüdür. Dispraksi olan çocuklar genellikle kalem tutma, top yakalama gibi konularda zorluk çeker. Sosyal becerilerde, yavaş hareket etme, dengesini kontrol edememe gibi uyum problemi yaşarlar.

Cinsel Terapi

By |3 Nisan 2021|

Cinsel Terapi Nedir? Cinsel terapi,  cinsel açıdan sorun yaşayan çiftlerin veya bireylerin problemlerini tespit ederek deneyimli psikolog ve psikiyatrist

EMDR Terapisi

By |3 Nisan 2021|

EMDR Terapisi Nedir? EMDR, Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak da bilinen güçlü bir psikopterapi yaklaşımıdır. İlaç ve

MUTLU DANIŞANLARIMIZ

Sinerji ile Hayatına Değer Katanlar…

Halil M.

“Sinerji ofisinde kızıma zeka testi uygulaması yapıldı. Sinerji uzmanlarına değerli yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim.”

Sema T.

“Eşimle birlikte Aile Danışmanlığı hizmeti almak için Sinerji'deydik. Yuvamıza ve ilişkilerimize kazandırdıkları pozitif ivme için kendilerine çok çok teşekkür ederiz.”

Emine D.

“Geçen gün oğlumun yalnızlık ve gürültülü ses korkusu nedeniyle oğlumla birlikte Sinerji PDR merkezine gittik.  Bir kaç seans sonra oğlumun korkularında ciddi azalma oldu. Yapılan "korkunu çiz" çalışmasıyla şu an oğlum çok daha iyi durumda. Çok teşekkürler.”

Daha Fazla Sinerji Danışanı Deneyimi Okuyun...
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN, BİZ SİZİ ARARIZ…

Telefon Çağrısı Talep Edin

Hızlı bir şekilde aşağıdaki kutucuğa telefon numaranızı yazarak bize iletebilir ve uzmanlarımızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz…

    Go to Top