Evlilik Öncesi Danışmanlık2018-10-12T12:48:14+03:00

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Global ölçekte giderek artmakta olan boşanma oranları uzmanların dikkatini çekmiş ve “Evlilik Danışmanlığı” hizmetleri konusundaki talepler artış göstermiştir. Buna paralel olarak da gerek araştırmacılar gerekse bu alanda çalışan profesyoneller bu alana daha çok eğilmeye ve yeni çalışmalar üretmeye başlamışlardır. Özellikle son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar, evlilik ve çift terapileri sırasında kullanılan yeni nesil yöntemlerin de ışığında, problemlerle baş edilebilme mekanizmalarının geliştirilebilir yönlerinin olduğunu göstermiş ve müdahalelerin reaktiften çok proaktif alana kaydırılması ile evlilik ile birlikte ortaya çıkması muhtemel problemlerin daha oluşmadan önce önlenebileceği düşüncesi ağırlık kazanmıştır.

“Proaktif / Önleyici Çalışmalar” başlığı altında kategorize ederek ele alabileceğimiz bahse konu çalışmalar içerisinde yurt dışında gerçekleştirilen bazı örnekleri incelediğimizde, bu çalışmaların boşanma oranlarının düşmesine ciddi katkılar sağladığı ve aile içi şiddet, uyumsuzluk, uyuşmazlık vb. hususların engellenmesinde büyük önem arz ettiği açıkça görülebilmektedir. Bu noktadan harekete, gerek evliliğe hazırlık ve geçiş süreçlerinin kolaylaştırılmasında, sorunların veya yaşanabilecek zorlukların “kriz” haline gelmeden önce çözümlenmesinde, gerekse evliliğe uyum sağlanması ve çiftlerin karşılıklı olarak birbirlerini daha iyi tanımalarının sağlanması bağlamında “Evlilik Öncesi Danışmanlık” hizmetlerinin  oldukça büyük öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçektir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık hizmetlerinin önemli özellikleri bulunmaktadır. Bunlar kısaca 3 maddede özetlenecek olursa; Eğitsel, Geliştirici ve Önleyici olması olarak özetlenebilir. Bu kapsamda, evlilik öncesi danışmanlık hizmetlerinin amaçladığı hususlar aşağıdaki şekilde ortaya konabilir:

  1. Evlilik yaşantısına uyumu kolaylaştırmak,
  2. Kısa orta ve uzun vadede çiftlerin ilişkideki tatminini üst düzeyde ve sürekli kılabilmek,
  3. Çiftlerin iletişim becerilerini arttırmak,
  4. İlişkide yakınlığı ve bağlılığı arttırmak,
  5. İlişkide güven ortamını güçlendirmek,
  6. Problem çözme ve karar verme yetilerini güçlendirmektir.

Sinerji Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden ‘Evlilik Öncesi Danışmanlık’ hizmeti almak üzere randevu talep etmek için tıklayınız.

Cinsel Terapi

By |3 Nisan 2021|

Cinsel Terapi Nedir? Cinsel terapi,  cinsel açıdan sorun yaşayan çiftlerin veya bireylerin problemlerini tespit ederek deneyimli psikolog ve psikiyatrist

EMDR Terapisi

By |3 Nisan 2021|

EMDR Terapisi Nedir? EMDR, Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak da bilinen güçlü bir psikopterapi yaklaşımıdır. İlaç ve

MUTLU DANIŞANLARIMIZ

Sinerji ile Hayatına Değer Katanlar…

Halil M.

“Sinerji ofisinde kızıma zeka testi uygulaması yapıldı. Sinerji uzmanlarına değerli yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim.”

Sema T.

“Eşimle birlikte Aile Danışmanlığı hizmeti almak için Sinerji'deydik. Yuvamıza ve ilişkilerimize kazandırdıkları pozitif ivme için kendilerine çok çok teşekkür ederiz.”

Emine D.

“Geçen gün oğlumun yalnızlık ve gürültülü ses korkusu nedeniyle oğlumla birlikte Sinerji PDR merkezine gittik.  Bir kaç seans sonra oğlumun korkularında ciddi azalma oldu. Yapılan "korkunu çiz" çalışmasıyla şu an oğlum çok daha iyi durumda. Çok teşekkürler.”

Daha Fazla Sinerji Danışanı Deneyimi Okuyun...
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN, BİZ SİZİ ARARIZ…

Telefon Çağrısı Talep Edin

Hızlı bir şekilde aşağıdaki kutucuğa telefon numaranızı yazarak bize iletebilir ve uzmanlarımızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz…

    Go to Top