Dikkat Eksikliği2018-10-12T10:27:18+03:00

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği, bireyin bir olaya, duruma, derse, yapması gereken işlere kendini verememesi, odaklanamaması sorunudur. Birey genellikle ayrıntılar üzerinde duramaz ve işlerinde ya da ödevlerinde basit hatalar yapar. Mental çaba gerektiren görevlerden hoşlanmaz, dikkati dış uyaranlar tarafından kolayca dağılır. Çoğu zaman unutkandır, sık sık eşyalarını kaybeder. Onunla konuşulduğu zaman genellikle dinlemiyormuş gibi görünür.

Dikkat eksikliği genellikle çocuğa kazandırılan hatalı davranışsal alışkanlıklarla ilgilidir. Dikkat eksikliği belirtileri çocuklukta başlar ve tedavi edilmezse bireyin çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Belirtiler 7 yaşından önce görülür ve genellikle 4-5 yaşlarında en belirgin halindedir. Dikkat eksikliği bulunan çocuklar, okul dönemine başladıklarında öğrenme zorlukları çekerler ve tedavi görmeyen bireyler ergenlikte okul başarısızlığı yanında davranışsal bozukluklarla da karşılaşırlar. Çocuklukta hiperaktivite ile birlikte gelen dikkat eksikliği ergenlikte aşırı hareketliliğin azalması ve çabuk sıkılma ile sonuçlanır. Dikkat eksikliği yaşayan bireyler genellikle yetişkinlikte de bu rahatsızlığın etkilerini göstermeye devam ederler.

Dikkat eksikliğinin erken yaşta tanısı ve tedavisi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen dikkat eksikliğinde ortaya çıkan problemler, yaş ilerledikçe artma eğilimi gösterir, sorun yaşamadan yetişkinliğe erişen birey sayısı oldukça azdır.

Dikkat eksikliği nörolojik bir rahatsızlıktır ve ilaç kullanımı gerektirebilir. Fakat ilaç tedavisi tek başına yeterli değildir ve bireyin ilaç tedavisi yanında psikolojik danışmanlık alması, özel olarak ilgilenilmesi gerekir. İlaçla birlikte psiko eğitimsel destek alan bireylerde tedavinin daha etkili sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir.

MUTLU DANIŞANLARIMIZ

Sinerji ile Hayatına Değer Katanlar…

Halil M.

“Sinerji ofisinde kızıma zeka testi uygulaması yapıldı. Sinerji uzmanlarına değerli yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim.”

Sema T.

“Eşimle birlikte Aile Danışmanlığı hizmeti almak için Sinerji'deydik. Yuvamıza ve ilişkilerimize kazandırdıkları pozitif ivme için kendilerine çok çok teşekkür ederiz.”

Emine D.

“Geçen gün oğlumun yalnızlık ve gürültülü ses korkusu nedeniyle oğlumla birlikte Sinerji PDR merkezine gittik.  Bir kaç seans sonra oğlumun korkularında ciddi azalma oldu. Yapılan "korkunu çiz" çalışmasıyla şu an oğlum çok daha iyi durumda. Çok teşekkürler.”

Daha Fazla Sinerji Danışanı Deneyimi Okuyun...
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN, BİZ SİZİ ARARIZ…

Telefon Çağrısı Talep Edin

Hızlı bir şekilde aşağıdaki kutucuğa telefon numaranızı yazarak bize iletebilir ve uzmanlarımızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz…

    Go to Top