ÇOCUKLARIMIZA SORUMLULUK DUYGUSUNU NASIL KAZANDIRIRIZ?

 Bir danışan anne; “Metin bey, oğlum çok zeki, çok çalışkan ama evde sorumluluktan kaçıyor ve bir türlü bu yetisini geliştiremiyorum” diye söze başladı.

Aslında çoğumuzun durumu aynı. Bilmemiz gerekir ki çocuklarımızda sorumluluk duygusu doğuştan gelen değil öğrenilen bir beceridir. Çocuklara yaşlarının kaldırabileceği bir sorumluluk vermek çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Çocukların yanlış karar vereceğini düşünerek onların yerine karar vermek yerine, ne giyeceğine ve ne kadar harçlık alacağına çocuğun karar vermesi önemli olacaktır.

Çocuklarımıza sorumluluk duygusunu kazandırmak için belli yöntemler kullanabiliriz. Şunu unutmamamız gerekir ki aslında biz bugünün çocuklarını değil yarının gençlerini ve anne babalarını yetiştiriyoruz. Çünkü çocuklar bizden öğrendiklerini ve gördüklerini uygulayacaklar kendi hayatlarında. Peki bu sorumluluğu nasıl kazandıracağız?

Gelin madde madde sıralayalım;

 1. Çocuklarınıza değer verdiğinizi gösterin ve onlarla ilgili olun.
 2. Ev islerinde size yardım etme davranışı kazandırın.
 3. Yemekten sonra mutlaka kendi tabaklarını kaldırmalarını ve makinaya koymalarını sağlayın.
 4. Evde onlara bir sorumluluk verin. Çiçekler sulama, balıkların yemini verme, kuşları besleme, hafta sonu temizliğinde odasını süpürme gibi.
 5. Onların size yardım etmesine fırsat verin. Evde bir tamirat yaparken çocuklarınızdan yardım isteyin veya bulaşıkları makinaya koyarken size yardım etmelerini sağlayın.
 6. Görev verdiğinizde uzaktan takip edin ve doğru yapıp yapmadıklarını kontrol edin ve de olumlu yönde destekleyin ve bu konuda asla olumsuz cümle kurmayın.
 7. Verilen görevi nasıl yaptığını sorun ve anlatmasını sağlayın. Bu davranış onların yapılan bir iste dönüt almalarını sağlayacaktır.
 8. Kendi buldukları çözümlere saygı duyun. Göreceksiniz ki cesaretlenen çocuklar hayatta daha başarılı olurlar ve problemlere daha köklü çözümler bulurlar.
 9. Çocuklarınızı cesaretlendirin… En ufak bir yanlışta eleştirme yerine çabasının olumlu olduğunu ve daha iyi olabileceğini gösterin.

Anne – baba nasıl davranmalı?

 1. Çocuğun yaşına uygun sorumluluk vermeli…
 2. Çocuğuna güvenmeli…
 3. Çocuğun çalışmasına ve gayretine destek vermeli…
 4. Çocuklara verdikleri kararların isabeti konusunda imkan vermeli ve çok müdahaleci olmamalı…

Peki sorunluluk duygusu gelişimi çocukta neyi sağlar?

 • Kendi başına karar alabilme yetisini kazandırır,
 • Kendine olan güveni artırır,
 • İşlerini kendi başlarına yapmalarını sağlar,
 • Hak etmediklerine sahip olmak istemezler,
 • Mutlu ve başarılıdırlar,
 • Başkalarının haklarına ve duygularına karşı saygılı olurlar,
 • Anne-babaya olan güven artar,
 • Derslerindeki başarı artar,
 • Kendi sorun çözme yaklaşımlarını oluşturmalarını sağlar,
 • Hayata olumlu bakarlar,

Unutmayalım; bugünün çocuklarını değil yarının anne babalarını yetiştiriyoruz.

Sinerji Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden ‘Çocuk Gelişimi, Aile Terapisi, Ergen Terapisi, Zeka Testleri’ vb alanlarda danışmanlık hizmeti almak üzere randevu talep etmek için hemen aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

HEMEN RANDEVU ALIN